Bevételkontrolling
A Bevételkontrolling menü minden Kontrolling ügyintéző számára elérhető.
A Kontrolling ügyintéző itt végezheti el az importált bevételi bizonylatok kontrollingját a nyitott státuszú kontrolling időszakokban.
A felületen különböző szűrési lehetőségek állnak rendelkezésre:
- Állapotra:
- Kész - bizonylat felosztott;
- Problémás - bizonylat problémásnak jelölt a felosztásakor;
- Új - bizonylat felosztása még nem történt meg.
- Forrásra (lásd Beállítások menü Alapbeállítások almenüben a Cégcsoportom kártyán definiált források);
- Periódusra;
-
kezdő- és végdátumok megadásával.
-
Kontrolling Modulvezetőként a fenti szűrési lehetőségek kiegészül eggyel, a Láthatósággal (Mind/Nyílt/ Üzleti titok), hiszen az üzleti titoknak jelölt bizonylatokat csak a Kontrolling Modulvezető láthatja. A Kontrolling Modulvezető az üzleti titokká nyilvánított tételeket szürke színű háttérrel látja.
Ne feledje: a bizonylat üzleti titokká nyilvánítását követően csak az oldal frissítése után fog szürke háttérrel látszani.
A bevételi bizonylatok táblázata felett láthatók a dinamikusan összegző sorok az alábbi adatokkal:
-
Szűrt tételszám;
-
Szűrt tételszámra vetített összeg;
-
Összes tétel;
-
Szűrt tételszámra vetített árrés.
Amennyiben a bevételi bizonylat Europroof Premiumból lett átemelve, akkor az átemelt számla/bizonylat sorában az infó ikonra kattintva a felugró modalban megjelennek:
- nem összevont számla esetében a számla kiszámlázott tételei;
- az összevont számlák esetében a számla összevont tételei (a nyomtatott számlán szereplő tételek).
Kapcsolódó témakörök: Alapbeállítások, Adatok átemelése Europroofból
Bevételi bizonylat felosztása
A bevételi bizonylat felosztását a Kontrolling ügyintéző a bizonylat sorában található Felosztás gomb megnyomásával kezdeményezheti.
A bizonylat felosztásához ki kell választania a bevételnemet és profitcentrumonként, valamint megadhatja a felosztás arányát százalékosan vagy összegek beírásával.
A Kontrolling ügyintéző és a Kontrolling Modulvezető a bevételi bizonylat felosztásakor használhatja a profitcentrum sorokban látható 100% gombot, melynek megnyomását követően a rendszer automatikusan beírja az adott profitcentrum sorába a 100%-ot a százalék oszlopba, valamint a 100%-nak megfelelő összeg értéket is.
A Felosztás táblázatában az egyik cella értékét törli a Kontrolling ügyintéző és átkattint egy másik cellába, akkor a rendszer a törölt cella értékébe 0-t tölt.
A Mentés és kilépés gomb megnyomásával a bizonylat állapota kész lesz, valamint a felosztás adatai mentésre kerülnek a Kontrolling naplóba.
Ne feledje: A szétosztás csak akkor menthető el, ha maximum 1 Ft eltérést tartalmaz a felosztandó összeghez képest!
Lehetősége van a bizonylatot címkézni az előre definiált címkék közül kiválasztva; valamint megjelölheti a bizonylatot problémásnak (ekkor az állapota problémás lesz mentés után és a felosztás összegei nem kerülnek bele a lekérdezések táblázataiba).
Számlán szereplő tételek
Amennyiben a bevételi bizonylat Europroof Premiumbol lett átemelve, akkor a Számlán szereplő tételek gombra kattintva a felugró ablakban megjelennek:
- nem összevont számla esetében a számla kiszámlázott tételei;
- az összevont számlák esetében a számla összevont tételei (a nyomtatott számlán szereplő tételek).
Árrés felülbírálata
A Kontrolling ügyintézőnek a bevételi bizonylat felosztása során lehetősége van a bizonylat árrését felülbírálni.
Ne feledje: A megadott adatok azonnal mentésre kerülnek, a felosztás elvetésével nem vonható vissza! Elírás esetén újra az Árrés felülbírálata gomb megnyomásával javíthat.
Az árrés felülbírálata során a korábban mentett felosztási arányokat is alkalmazhatja az új árrésre.
Mentést követően az árrés változtatás is mentésre kerül a Kontrolling naplóba, valamint a Bevételkontrolling táblázatban az Árrésváltozás mezőben a bizonylat értéke Volt lesz.
Kontrolling napló megtekintése
A bizonylatok felosztásának előzményei és esetleges árrés felülbírálatok megtekinthetők a Kontrolling napló gomb megnyomását követően.
A felugró ablakban visszanézhető, hogy mely Felhasználó (vagyis Kontrolling ügyintéző vagy Kontrolling Modulvezető), mikor, milyen adatmódosítást hajtott végre az adott bevételi bizonylat felosztásakor. Itt tekinthető meg az árrés felülbírálatának előzmények is hasonlóképpen.
Adatok visszamásolása
Abban az esetben, ha a Kontrolling ügyintéző egy korábbi felosztás értékeit akarja visszamásolni, akkor azt megteheti a Kontrolling napló felugró ablakában a visszaállítandó értékek sorában látható Visszamásol gomb megnyomásával majd a felosztás mentésével.
Kapcsolódó témakörök: Profitcentrumok, Bevételnemek, Bizonylat címkék
Bevételi bizonylatok tömeges felosztása
Miután a Kontrolling ügyintéző a Bevételkontrolling táblázatban több bevételi bizonylatot kijelöl egyszerre, lehetősége van a kijelölt bizonylatok tömeges felosztására is, ekkor minden kijelölt bizonylatot ugyanahhoz a bevételnemhez osztja fel ugyanazon arányokkal.
Ezen a felületen is a Kontrolling ügyintéző és a Kontrolling Modulvezető a bevételi bizonylat felosztásakor használhatja a profitcentrum sorokban látható 100% gombot, melynek megnyomását követően a rendszer automatikusan beírja az adott profitcentrum sorába a 100%-ot a százalék oszlopba, valamint a 100%-nak megfelelő összeg értéket is.
A listában szereplő bizonylatok felosztása
Amennyiben a Kontrolling ügyintéző a táblázatból több bevételi bizonylatot kijelöl és azokat egy munkafolyamatban szeretné felosztani, akkor használható A listában szereplő bizonylatok felosztása gomb. Ekkor sorra egyenként feloszthatja a bizonylatokat: a Mentés és következő bizonylat gomb használatával léphet a következő bizonylat felosztásához (Legutolsónál a Mentés és kilépés gomb megnyomásával fejezhető be a munkafolyamat).
Ezen a felületen is Kontrolling ügyintéző és a Kontrolling Modulvezető a bevételi bizonylat felosztásakor használhatja a profitcentrum sorokban látható 100% gombot, melynek megnyomását követően a rendszer automatikusan beírja az adott profitcentrum sorába a 100%-ot a százalék oszlopba, valamint a 100%-nak megfelelő összeg értéket is.
Bevételi bizonylat üzleti titoknak jelölése, tömeges üzleti titoknak jelölés
Ezen funkciók csak a Kontrolling Modulvezető számára érhetők el.
Egy bevételi bizonylat üzleti titoknak jelölése a bizonylat hárompontos menüjéből érhető el.
A tömeges üzleti titoknak jelöléshez több bizonylat kijelölése, majd A Kijelölt bizonylatok üzleti titokká nyilvánítása gomb megnyomása szükséges.
Az üzleti titok jelölése megszüntethető a bizonylat hárompontos menüjéből indítva (Üzleti titok megszüntetése).
Bevételi bizonylat dátumának felülbírálata
A Kontrolling Modulvezető felülbírálhatja a bevételi bizonylat teljesítés dátumát a bizonylat hárompontos menüjéből indítva.
Mentés követően a Bevételkontrolling táblázatban a bizonylat Teljesítés dátumánál piros felkiáltójel jelenik meg, melyre navigálva megjelenik a bizonylat eredeti dátuma.
A felültbírált dátum visszaállítható az eredetire a bizonylat hárompontos menüjéből indítva (Felülbírált dátum törlése).
Tételek átsorolása bevételkontrolling oldalról kiadáskontrolling oldalra
A funkció segítségével lehetőség nyílik a Bevételkontrolling menüben az ott szereplő bizonylatok átsorolására. Átsorolás alatt a bevétel más, korábbitól eltérő forrásba történő átsorolását értjük. A célforrás lehet bevétel vagy kiadásoldali forrás is.
A Kontrolling Modulvezető átsorolandó bevételi bizonylatot annak hárompontos menüjéből az Átsorolás gombot megnyomva tudja átsorolni a célforrásba.
A gomb megnyomását követően az Átsorolás felugró ablakában lehetőség van áttekinteni az átsorolandó bizonylat adatait. Abban az esetben, ha a bizonylat kész státuszú, a felugró ablakban láthatja a költséghelyekre felosztott összegeket is.
A felugró ablakban a Forrás lenyíló listában kiválasztható az aktív bevételi vagy kiadási forrás, ahová a bizonylatot át szeretné sorolni. Az Átsorolás gomb megnyomásával véglegesíthető a bizonylat átsorolás folyamata.
Az átsorolt bevételi bizonylat kontrolling naplójából törlődnek az előzmények, a korábbi felosztások, árrés módosítások, dátum felülbírálatok. A bizonylat új státusszal a módosított forrással lesz ezentúl megtalálható. Annak megfelelően, hogy bevételi vagy kiadási forrásba került át a bizonylat, a továbbiakban a Bevételkontrolling menüben (ha egy másik bevetéli forrásba sorolta át), vagy a Kiadáskontrolling menüben (ha kiadási forrásba sorolta át) kezelhető.
Abban az esetben, ha a bevételi bizonylat a kiadási oldalra kerül át, akkor a tétel összege előjelet vált.
A rendszer bizonylatok importálásakor mind az Adminisztráció > Bevételi bizonylatok importálása menüben, mind az Adminisztráció > Adatok átemelése Europroofból menüben egyaránt vizsgálja az importálandó bizonylat meglétét mind kiadási, mind bevételi oldalon is. Olyan importálandó bizonylat esetében, mely bizonylat a rendszerben már megtalálható, a bizonylat státusza nem veheti fel az új státuszt, változatlan státuszú.